PASLAUGOS

Karštasis cinkavimas

Karštasis cinkavimas

Aukštos kokybės plieninių konstrukcijų karštasis cinkavimas žymiai prailgina jų tarnavimo amžių. Karštasis cinkavimas atliekamas naudojant modernią vokiečių firmos Lengsfeld GmbH karštojo cinkavimo technologiją. Eksploatuojamos dvi karštojo cinkavimo vonios. Ukmergės padalinyje 7x1,4x2,6 m, o tai leidžia cinkuoti 6,5x1,2x2 m gabaritų konstrukcijas. Šiaulių padalinyje 6x0,8x1,3 m, o tai leidžia cinkuoti 5,5x0,6x1 m gabaritų konstrukcijas. Atskirais atvejais galima cinkuoti ir didesnių gabaritų konstrukcijas, tačiau tai reikia suderinti su dengėjais. Plieno karštasis cinkavimas efektyviausia plieninių konstrukcijų antikorozinė apsauga, kadangi patvaresnis nei dauguma industrinių dangų. Svarbiausi cinko dangos privalumai yra ilgas tarnavimo laikas bei atsparumas mechaniniams poveikiams. Net pažeidus cinko dangą, plienas toje vietoje apsaugomas vykstant savaiminiam elektrocheminiam procesui. Priklausomai nuo aplinkos sąlygų (kaimo, miesto, pramoninių, jūrinių), kuriose eksploatuojama konstrukcija, cinko korozija sudaro 1÷19 µm per metus. Vidutinis cinko dangos tarnavimo laikas yra nuo 20 iki 30 metų. 

Karštojo cinkavimo privalumai

Cinko dangos ilgaamžiškumas jis konstrukcijas apsaugo nuo rūdžių visa savo tarnavimo laiką.

Žemos eksploatacinės sąnaudos.

Tolygų ir optimalų cinko padengimą galima atlikti ir sunkiai prieinamose gaminių vietose.

Cinkavimo kokybė nepriklauso nuo oro sąlygų.

Gaminių galuose ir kampuose cinko padengimo sluoksnis bus toks pat arba didesnis kaip ir lygiame gaminio paviršiuje.

Cinko danga yra atspari mechaniniams pažeidimams (pvz. transportavimo arba montavimo metu).

Kokybės kontrolė yra paprasta ir greita.

Cinkuotus gaminius galima suvirinti įprastais suvirinimo metodais.

Pagrindinė priežastis, dėl ko verta cinkuoti gaminius yra ekonominis privalumas. Lyginant su dažymu pradinė kaina didesnė, bet įvertinant, kad dažymą kas kiek laiko reikia atnaujinti, bendra dažymo savikaina bus didesnė, nei cinkuojant. 85 mikronų cinko sluoksnis apytiksliai tik po 25 metų praranda savo teigiamas savybes. Per tuos 25 metus mažiausiai tris kartus teks pakartotinai dažyti gaminius, todėl dažymo išlaidos bus žymiai didesnės nei cinkuojant gaminius. Be to, perdažant gaminius surinktose konstrukcijose sunku nudažyti sunkiai prieinamas vietas.

Cinko dangos storis

Karštasis cinkavimas vykdomas 450°C - 460°C temperatūroje. Ištirpęs cinkas difunduoja į plieno paviršių ir sudaro legiruotą sluoksnį, o ištraukiant gaminius iš lydalo, ant išorinio paviršiaus lieka gryna cinko danga. Dažniausiai pagrindo metalo paviršiaus netolygumas, šiurkštumas lieka matomas ir po lydaline cinko danga. Vienetinių gaminių lydalinių cinko dangų šiurkštumas yra kitoks negu nepertraukiamoje linijoje cinkuotų ir mechaniškai valytų (cinkuota skarda) arba cinkuotų elektrocheminiu būdu. Lydalinių cinko dangų (šviesiai ar tamsiai pilkų) apsaugos nuo korozijos trukmė apytikriai proporcinga dangos storiui. Standartas ISO 1461 nurodo minimalius lydalinės dangos storius priklausomai nuo cinkuotų gaminių storio.

Plieno parinkimas

Daugelį plieno rūšių galima kaštai cinkuoti, bet dangos kokybė (blizgesys, glotnumas, storis) bus nevienodi, priklausomai nuo plieno cheminės sudėties ir jo paviršiaus stovio. Tai įtakoja anglies (C), fosforo (P) ir ypač silicio (Si) kiekis pliene. Anglies ir silicio suminis kiekis plieno sudėtyje neturi viršyti 0,5%. Kai silicio koncentracija pliene yra 0,05 ÷ 0,12% gali susidaryti per storas ir grubus cinko sluoksnis, kuris naudojant skilinės. Rekomenduojame plieną, kuriame silicio koncentracija mažesnė nei 0,03% arba 0,12 ÷ 0,25% ribose. Praktika leidžia teigti, kad plieno sudėtis ne visada atitinka išduotam sertifikatui, todėl naudojant tokį plieną rekomenduojame bandomąjį cinkavimą.

Reikalavimai cinkuojamoms konstrukcijoms

Karšto cinkavimo kokybė labai priklauso nuo konstrukcijos projektavimo ir išpildymo. Gaminiai, kuriuos ruošiamasi karštai cinkuoti, turi turėti tokią formą, kad darbiniai tirpalai pasiektų visus cinkuojamus paviršius ir lengvai galėtų pasišalinti. Projektuojant reikia atsižvelgti į cinkavimo vonios gabaritus, galimą terminį poreikį gaminiui, plieno paviršiaus storį, elementų montavimo metodą į konstrukciją.

Konstrukcija turi turėti skyles ar kilpas, už kurių ją galima būtų pririšti prie cinkavimo įrenginio traversų.

Kiaurymės oro išėjimui ir laisvam skysčių nutekėjimui turi būti kuo didesnio diametro priešinguose galuose ir viena priešais kitą (pagal diagonalę, aukščiausiose vietose pagal aukštį arba plotį).

Vengti uždarų dėžutės formos konstrukcijų. Jei tokių išvengti negalima, jos turi būti suprojektuotos taip, kad skysčiai ir dujos galėtų laisvai įtekėti ir ištekėti.

Sudūrimo paviršius, susidedantis iš dviejų užeinančių viena ant kitos dalių vienoje ar keliose plokštumose, turi būti kuo mažesnis (neturi viršyti 400 cm2). Elementai turi būti suvirinti ištisine kokybiška siūle pagal perimetrą. Jei to negalima padaryti, tai tarp užeinančių viena ant kitos plokštumų turi būti paliktas ne mažesnis kaip 4 mm tarpas, garantuojantis laisvą skysčių pratekėjimą.

Profiliuose, pagamintuose iš juostinio plieno, sudūrimo paviršiai turi būti suvirinti ištisine siūle visu perimetru, kad negalėtų patekti skysčiai.

Jei konstrukcija suprojektuota taip, kad negarantuoja laisvo dujų ir skysčių pratekėjimo, reikia numatyti išpjovas arba kiaurymes. Standinimo elementuose išpjovos ilgio katetas turi būti 10-55 mm. Kitos technologinės kiaurymės 8-50 mm diametro.

Vamzdinėse konstrukcijose turi būti numatytas išorinio ir vidinio paviršiaus cinkavimas. Kiekviename vamzdinės konstrukcijos elemente abiejuose galuose turi būti numatytos kiaurymės, sudarančios 1/3 vamzdžio diametro.

visi konstrukcijos elementai turi būti pagaminti iš tos pačios markės plieno. Nerekomenduojame konstrukcijose naudoti skirtingas plieno markes, o ypač skirtingas plieno grupes.

Konstrukcijose, kurias ruošiamasi karštai cinkuoti, elementai turi būti maždaug vienodo storio. Santykis tarp maksimalaus ir minimalaus sienelių storio neturėtų viršyti 5.

Tvirtinimo kiaurymių diametras varžtams turi būti 1-2 mm didesnis kaip necinkuojamuose sujungimuose.

Terminis cinkavimo vonios poveikis išlaisvina konstrukcijų elementų vidinius įtempimus, o tai skatina konstrukcijų deformaciją. Tai ypač pastebima suvirintose, lenktose ir lapinės formos konstrukcijose netgi su standinimo elementais.